Dato/klokkeslett: 18 Mai 2012, 05:16

Forumets hovedside » Sjamanens vei » Trommer, tromming og parafernalia

Tidssone UTC + 1 time




Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 2 innlegg ] 
Forfatter Melding
 Innleggets emne: Sørsamisk tromme fra Røyrvik til Saemien Sijte på Snåsa
InnleggSkrevet: 17 Aug 2011, 19:01 
Avlogget
Virtuell sjaman!
Virtuell sjaman!

Registrert: 18 Mai 2005, 01:21
Innlegg: 1631
Nyhetsoppslag på NRK Trøndelag i dag:

Sitat:
Sørsamisk runebomme fram i lyset

Runebomma ble trolig gjemt unna da samenes religion ble forbudt i Norge. Nå blir restene tatt vare på i Saemien Sijte.

Restene av ei samisk runebomme, også kalt sjamantromme, som er funnet ved en gammel samisk boplass oppe på fjellet, ble i går hentet ned til Røyrvik. Tromma kan ha vært i bruk i religionsutøvelse på 1500- og 1600-tallet, og slike funn er sjeldne.

– Dette er helt fantastisk, funnet er helt spesielt og det vil sette Røyrvik på kartet, sier Birgitta Fossum er daglig leder ved Saemien Sijte.

Det er også tidligere funnet mange kulturminner i området, men Fossum mener dette funnet skiller seg klart ut som det største hun har vært med på. Hun mener den blir et viktig tilskudd til det nye samiske senteret som åpner i 2014.

Les hele artikkelen, med mange interessante lenker, her:

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/nrk_ ... /1.7753418

_________________
«Kunnskap skal styra rike og land». Aasmund Olavsson Vinje, 1859. «Jamvel ånderiket og alvelandet». Passopp, 1969.


Topp
 Profil  
 
 Innleggets emne: Re: Sørsamisk tromme fra Røyrvik til Saemien Sijte på Snåsa
InnleggSkrevet: 23 Aug 2011, 15:11 
Avlogget
Virtuell sjaman!
Virtuell sjaman!

Registrert: 18 Mai 2005, 01:21
Innlegg: 1631
Her kan man lese hva Saemien Sijte skrev om funnet:

http://saemiensijte.no/arrangement/aktu ... i-royrvik/

Sitat:
Sensasjonelt funn av gievrie – tromme – runebomme i Røyrvik

Sommeren 2010 ble det funnet en samisk gievrie/tromme i Røyrvik. Tromma ble da lagt tilbake på funnstedet og skal hentes ned fra fjellet 16. august 2011.Lokalbefolkning og presse inviteres til visning av tromma 16. august kl 16 på Kommunehuset i Røyrvik, før den blir fraktet til NTNU Vitenskapsmuseet, Trondheim for konservering.
[....]
Innen det sørsamiske miljøet har det blitt ytret et sterkt ønske om at tromma skal stilles ut lokalt. Saemien Sijte på Snåsa er ansvarsmuseum for hele det sørsamiske området. I dag har Saemien Sijte ikke magasinforhold som ivaretar krav til konservering. Saemien Sijte står ovenfor bygging av nytt museumsbygg på Horjemstangen i Snåsa. I det nye museumsbygget vil Saemien Sijte ha både magasin og utstillingslokaler for å kunne oppbevare og stille ut denne type gjenstander. Tromma vil derfor, etter avtale med NTNU Vitenskapsmuseet, tilbakeføres til Saemien Sijte når dette er mulig. Saemien Sijte har i dag ingen gievrie/tromme i sin samling.

_________________
«Kunnskap skal styra rike og land». Aasmund Olavsson Vinje, 1859. «Jamvel ånderiket og alvelandet». Passopp, 1969.


Topp
 Profil  
 
Vis innlegg fra forrige:  Sorter etter  
Opprett et nytt emne Svar på emnet  [ 2 innlegg ] 

Forumets hovedside » Sjamanens vei » Trommer, tromming og parafernalia

Tidssone UTC + 1 time


Hvem er i forumet

Brukere som leser i dette forumet: Ingen registrerte brukere og 1 gjest


Du kan ikke opprette nye emner i dette forumet
Du kan ikke skrive innlegg i dette forumet
Du kan ikke redigere dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke slette dine egne innlegg i dette forumet
Du kan ikke laste opp vedlegg til dette forumet

Søk etter:
Gå til forum:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpBB.no - Norsk phpBB-support

Medlemmer Online

Ingen


Kopirett © Tre Bjørner Forlag 2008. Redaktør: Ailo Gaup.